At Bishop’s Waltham Junior School the health, safety and well-being of every child is our top priority.

 

Bishop's Waltham Junior follows the Safer Recruitment Procedures and Policies from Hampshire Education Personnel Services when appointing staff or allowing volunteers to work in the school.

 

School Staff 2023-24

image

STAFF TEAMS

image

Senior Leadership Team

(from left to right)

Miss Lucy Pearmain (Lower School Phase Leader)

Mrs Lesley Peach (SENCO)

Mrs Katherine Daniels (Deputy Head Teacher) 

Mr Darren Campbell (Head Teacher)

Mr Jon Senior (Upper School Phase Leader)

image

Year Three Team

(left to right)

Mrs Helen White (Teaching Assistant, Maple Class)

Mrs Susie Collier (Teaching Assistant, Gingko Class)

Mrs Tammy Shuker (Teaching Assistant, Willow Class)

Mrs Jo Milne (Class Teacher, Gingko Class)

Miss Lucy Pearmain (Class Teacher, Willow Class)

Mrs Lesley Peach (Class Teacher, Gingko Class)

Miss Rebecca Denyer (Class Teacher, Maple Class)

 

image

Year Four Team

(left to right)

Mrs Andrea Amos (Teaching Assistant, Ash Class)

Mr Patrick McKenna (Class Teacher, Jackalberry Class)

Miss Emily Smith (1:1 Teaching Assistant)

Mrs Emily Thomas (Class Teacher, Redwood Class & Ash Class)

Miss Tilly Ash-Cutler (1:1 Teaching Assistant, Jackalberry Class)

Mrs Helen Jones (1:1 Teaching Assistant

Mrs Sally Burrows (Teaching Assistant, Redwood Class)

Mrs Katy Zillwood (Class Teacher, Redwood Class)

Mrs Anita Glasspool (Class Teacher, Ash Class)

Mrs Suzi Gill (Teaching Assistant, Jackalberry Class)

 

image

Year Five Team

(left to right)

Mrs Rebecca Mars (Class Teacher, Eucalyptus Class)

Mrs Claire Kirby (1:1 Teaching Assistant, Eucalyptus Class)

Mrs Holly Bathgate (Teaching Assistant, Eucalyptus Class)

Mrs Kerry Henderson (1:1 Teaching Assistant, Eucalyptus Class)

Miss Chris Ekless (Teaching Assistant, Sycamore Class)

Mrs Shelly Arnold (Class Teacher, Sycamore Class) 

Mrs Tessa Senior (Class Teacher, Tamarind Class)

Mrs Helen Hughes (Teaching Assistant, Tamarind Class)

image

Year Six Team

(left to right)

Mrs Katherine Daniels (Small Group Teacher & Deputy Head)

Mrs Nicky Bryant (1:1 Teaching Assistant, Cedar Class)

Mrs Debbie Barclay (Teaching Assistant, Birch Class)

Mr Jon Senior (Class Teacher, Birch Class)

Mrs Sarah Slaughter (Teaching Assistant, Cedar Class) 

Miss Tegen Pascoe (Class Teacher, Cedar Class)

image

Pupil Premium Tuition

Mrs Louise Wright

image

Office Staff

(from left to right)

Mrs Josie Triggs (Senior Admin Assistant)

Mrs Gill Cooper (Librarian)

Mrs Samantha Baldwin (Finance Officer)

image
image
image

Site Team

(from left to right)

Mr Neal Hornett (Caretaker)

Mrs Sue Stoop (Cleaner)

Mr Shane Robins (Evening Site Supervisor)

image
image
image
image
image

Lunchtime Supervisors 

Mrs Valerie Light

Mrs Maggie Taylor

Mrs Maranda Crabtree

Miss Mia Goldsworthy

Miss Teresa Ridley

At Bishop’s Waltham Junior School the health, safety and well-being of every child is our top priority.

 

Bishop's Waltham Junior follows the Safer Recruitment Procedures and Policies from Hampshire Education Personnel Services when appointing staff or allowing volunteers to work in the school.

 

School Staff 2023-24

image

STAFF TEAMS

image

Senior Leadership Team

(from left to right)

Miss Lucy Pearmain (Lower School Phase Leader)

Mrs Lesley Peach (SENCO)

Mrs Katherine Daniels (Deputy Head Teacher) 

Mr Darren Campbell (Head Teacher)

Mr Jon Senior (Upper School Phase Leader)

image

Year Three Team

(left to right)

Mrs Helen White (Teaching Assistant, Maple Class)

Mrs Susie Collier (Teaching Assistant, Gingko Class)

Mrs Tammy Shuker (Teaching Assistant, Willow Class)

Mrs Jo Milne (Class Teacher, Gingko Class)

Miss Lucy Pearmain (Class Teacher, Willow Class)

Mrs Lesley Peach (Class Teacher, Gingko Class)

Miss Rebecca Denyer (Class Teacher, Maple Class)

 

image

Year Four Team

(left to right)

Mrs Andrea Amos (Teaching Assistant, Ash Class)

Mr Patrick McKenna (Class Teacher, Jackalberry Class)

Miss Emily Smith (1:1 Teaching Assistant)

Mrs Emily Thomas (Class Teacher, Redwood Class & Ash Class)

Miss Tilly Ash-Cutler (1:1 Teaching Assistant, Jackalberry Class)

Mrs Helen Jones (1:1 Teaching Assistant

Mrs Sally Burrows (Teaching Assistant, Redwood Class)

Mrs Katy Zillwood (Class Teacher, Redwood Class)

Mrs Anita Glasspool (Class Teacher, Ash Class)

Mrs Suzi Gill (Teaching Assistant, Jackalberry Class)

 

image

Year Five Team

(left to right)

Mrs Rebecca Mars (Class Teacher, Eucalyptus Class)

Mrs Claire Kirby (1:1 Teaching Assistant, Eucalyptus Class)

Mrs Holly Bathgate (Teaching Assistant, Eucalyptus Class)

Mrs Kerry Henderson (1:1 Teaching Assistant, Eucalyptus Class)

Miss Chris Ekless (Teaching Assistant, Sycamore Class)

Mrs Shelly Arnold (Class Teacher, Sycamore Class) 

Mrs Tessa Senior (Class Teacher, Tamarind Class)

Mrs Helen Hughes (Teaching Assistant, Tamarind Class)

image

Year Six Team

(left to right)

Mrs Katherine Daniels (Small Group Teacher & Deputy Head)

Mrs Nicky Bryant (1:1 Teaching Assistant, Cedar Class)

Mrs Debbie Barclay (Teaching Assistant, Birch Class)

Mr Jon Senior (Class Teacher, Birch Class)

Mrs Sarah Slaughter (Teaching Assistant, Cedar Class) 

Miss Tegen Pascoe (Class Teacher, Cedar Class)

image

Pupil Premium Tuition

Mrs Louise Wright

image

Office Staff

(from left to right)

Mrs Josie Triggs (Senior Admin Assistant)

Mrs Gill Cooper (Librarian)

Mrs Samantha Baldwin (Finance Officer)

image
image
image

Site Team

(from left to right)

Mr Neal Hornett (Caretaker)

Mrs Sue Stoop (Cleaner)

Mr Shane Robins (Evening Site Supervisor)

image
image
image
image
image

Lunchtime Supervisors 

Mrs Valerie Light

Mrs Maggie Taylor

Mrs Maranda Crabtree

Miss Mia Goldsworthy

Miss Teresa Ridley